Česnakas – nauda organizmui

cesnakas

Atrodytų, kad apie česnaką – natūralų antibiotiką žinome viską arba beveik viską…Bet, ar tikrai? Juk informacijos apie česnaką tiek daug ir įvairios. Tai universalus ir plačiai paplitęs daržovinis, vaistinis ir prieskoninis augalas.

Dar besibaigiant pirmąjam tūkstantmečiui, savo medicininiuose veikaluose žymusis persų gydytojas ir filosofas Avicena paminėjo česnaką kaip ,,vaistą nuo visų ligų’’. Kuo gi ypatingas šis dar gilioje senovėje žinomas ir taip vertinamas augalas?

Valgomasis česnakas – (lot. Allium sativum, angl. garlic, vok. Knoblauch) – amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos česnakų (Allium) genties augalų rūšis. Česnako vaistinė žaliava – svogūnai ir lapai. Jis priskiriamas daugiamečiams svogūniniams augalams. Česnako svogūnas kiaušinio formos, sudarytas iš kelių (6-10) svogūnėlių, turinčių bendrą balkšvą ar žalsvą apvalkalą.

Česnakai gali užaugti iki pusės metro aukščio, jo žiedai skėčio formos, žydi vasaros metu – liepos – rugpjūčio mėn. Česnakus dauginti galima iš svogūnėlių.

Žinoma ir česnako kilmė – Indija ir Pietvakarių Azija. Amžiams bėgant ir vykstant prekių mainams, česnakas pasiekė visus žemynus ir šalis bei tapo nepamainoma daržove tiek maisto ruošoje, tiek įvairių ligų gydymo tikslais.

Lietuvoje česnakas itin mėgstama daržovė, kuri auga kiekvienos šeimininkės darže ar žemdirbių ūkiuose ir vartojama plačiai.

Valgomojo česnako svogūnai nurenkami rugpjūčio mėn. ir laikomi gerai vėdinamoje patalpoje apie dvi savaites. Ilgesniam česnakų laikymui reikalinga +3°C temperatūra.

Česnako sudėtis ir gydomosios savybės

Valgomojo česnako svogūnai yra universali vaistinė medžiaga. Labai aitraus kvapo česnakui suteikia ryškūs eteriniai aliejai,  turintys baktericidinių savybių. Sudėtyje esantys fitoncidai pasižymi priešmikrobinėmis, priešgrybelinėmis, priešparazitinėmis savybėmis, jiems būdingos regeneracinės savybės. Česnake esantis antibiotikas alicinas naikina bakterijas. Alicinui svarbus alijinas, kuris būtent ir suteikia aitrų ir stiprų kvapą česnakui. Sudėtyje esantys fitoncidai puikiai veikia streptokokus, stafilokokus, šiltinės bakterijas, choleros vibrioną, tuberkuliozės mikrobus.

Česnakų svogūnuose yra riebalų, azoto turinčių junginių, flavonoidų, fitosterino, vitaminų C, B grupės, PP, karotinoidų, inulino, kalio, kalcio, magnio, geležies, mangano, cinko ir kitų veikliųjų medžiagų.

Pirmuose šaltiniuose pažymėtos šios ligos, kurių gydymui buvo naudojamas česnakas:

  • Žarnyno ir plaučių tuberkuliozė;
  • Maras;
  • Šiltinė;
  • Difterija;
  • Dizenterija;
  • Helmintozė;
  • Reumatas;
  • Avitaminozė;
  • Odos ligos;
  • Aukšta temperatūra;
  • Apsinuodijimai;
  • Vabzdžių ir gyvačių įkandimai;
  • Kraujotakos ligos.

Iki šių dienų išlikę šie česnako panaudojimo būdai, kurie yra veiksmingi, efektyvūs ir priimtini. Tik nereikia pamiršti, kad ir čia saikas būtinas. Dideliais kiekiais naudojant česnaką galima

pakenkti skrandžiui. Česnako ir jo papildų negalima vartoti žmonėms, kurie naudoja kraują skystinančius vaistus arba serga kepenų ir inkstų ligomis.

Česnako nauda sveikatai

Yra žinoma, kad česnakas skatina šlapimo bei prakaito išsiskyrimą, mažina skausmus bei kraujo spaudimą, veikia antiseptiškai, stiprina imunitetą ir yra nepamainomas esant peršalimo infekcijoms. Jis puikiai apsaugo kvėpavimo takus nuo infekcijų, palengvina bronchinės astmos atveju. Gripo atveju česnakas tampa dažnos šeimos pagrindine gydymosi priemone. Česnakas rekomenduojamas, kai sutrinka virškinimas, gelbsti įsisavinant maistą. Visi prisimename laikus, kai močiutės savo anūkams nuo kirmėlių (ypač spalinių) siūlydavo valgyti česnaką…Suaugusiam žmogui galima paruošti klizmą iš česnako nuoviro arba jo skiltelę įdėti į tiesiąją žarną – kirmėlių kaip nebūta!

Česnakai rekomenduojami žmonėms, sergantiems diabetu, nes jis padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, tuo pačiu mažinant aterosklerozės bei nefropatijos rizikas. Česnakas ypač svarbus, norint sumažinti blogąjį cholesterolį kraujyje bei padidinti gerąjį.

Liaudies medicinoje česnakai buvo populiarūs gydant pūlinius, ilgai negyjančias žaizdas ir karpas.   Moterims dar gilioje senovėje patardavo vartoti česnaką esant ir skausmingoms mėnesinėms ir migreniniam galvos skausmui palengvinti. Pakramčius česnako naikinamos burnos bakterijos bei malšinamas gerklės skausmas. Jei susilpnėja plaukai, česnako nuoviras ir čia pasitarnauja: ne tik stiprina šaknis, naikina pleiskanas, bet ir stabdo plaukų slinkimą.

Parekomenduosime keletą paprastų, bet efektyvių receptų, naudojamų šimtmečiais ir atkeliavusių iki mūsų dienų.

Gripo simptomams mažinti – 100g česnako smulkiai supjaustoma, įdedama 100g medaus. Sumaišius vartoti po šaukštą su 1/2 stiklinės vandens vakare prieš miegą.

Slogai palengvinti – supjaustytas 2 česnako skilteles užpilti 3 šaukštais vandens, palaikyti kelias valandas ir nukošti. Tada su pipete 4-6 lašus šio skysčio įlašinti į kiekvieną nosies landą.

Atsikosėjimui – stiklinę pieno užvirinti su česnako skiltele.  Išgerti karštą su medumi.

Karpoms ir nuospaudoms naikinti – sugrūsti česnaką kartu su nedideliu kiekiu (pusė šaukštelio) kiaulės taukais, gerai išmaišyti ir šiuo tepalu tepti problemines vietas.

Plaukų augimui skatinti bei žaizdoms gydyti – sumalti keletą česnakų skiltelių ir šia tyrele patepti galvos odą ar žaizdas. Jas aprišti ir palaikyti.

Efektyvūs česnako paruošimo būdai

Ypač svarbus momentas naudojant česnaką – jo negalima ilgai kaitinti: kepti, virti ar troškinti. Nulupus odelę nuo svogūnėlių būtina palaikyti česnaką iki jo galutinio panaudojimo bent 10-15min. Yra manoma, kad ilgesnėje sąveikoje su oru sustiprėja česnako veikliųjų medžiagų išsiskyrimas. Tad česnakai vertingi tik mažai apdoroti arba tiesiog juos sudėjus į patiekalus maisto gaminimo paskutiniame etape.

Maisto ruošime česnakai tinka daugeliui patiekalų pagardinti: sriuboms, troškiniams, salotoms, padažams, mėsos ir žuvies patiekalams. Yra žmonių, nemėgstančių česnako kvapo, tad rekomenduojama jį apšlakstyti citrinos sultimis, pagardinti bazilikais ar čiobreliais. Tai šiek tiek sušvelnina stiprų bei ryškų česnako kvapą.

Česnakas plačiai naudojamas daržovių konservavime, tad kiekviena šeimininkė šį prieskoninį augalą itin vertina.

Šiuolaikinė medicina bei farmacija siūlo platų spektrą česnakų preparatų, kuriuos patogiau ir lengviau vartoti – kapsulės, sultys, tabletės, tinktūra ir kita.

Kokia česnako paros norma?

Norint pagerinti savo sveikatos būklę rekomenduojama (pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijas) suvartoti 2-5 g šviežaus česnako arba aliejaus arba 400-1200 mg džiovintų česnako miltelių arba 300-1000 mg česnako ekstrakto.

Būkime sveiki, vartodami natūralius produktus iš gamtos!

Parašykite komentarą