Chlorofilas – nauda organizmui

chlorofilas

Chlorofilas – augalinis, žalios spalvos pigmentas, kuris nudažo augalus žalia spalva. Šis pigmentas kaupia saulės energiją lapuose ir yra labai svarbus energijos šaltinis, nes dalyvauja fotosintezėje. Fotosinteze vadinama įvairių organinių medžiagų gamyba (sintezė) organizmuose iš neorganinių medžiagų, naudojant saulės energiją, kuri priimama per šviesą sugeriantį pigmentą chlorofilą.

Pastarasis yra gyvybiškai svarbus dėl savo cheminės sandaros. Ne veltui chlorofilas prilyginamas žmogaus kraujui pagal savo reikšmę. Chlorofilo savybės yra labai panašios į žmogaus kraujyje esantį hemoglobiną (garsiausias eritrocitų baltymas), be kurio nevyktų deguonies pernešimas iš plaučių į kūno audinius ir CO2 iš audinių į plaučius. Gausiuose moksliniuose chlorofilo tyrinėjimuose buvo nustatyta, kad chlorofilo pagrindas yra magnis, o kaip žinoma, hemoglobino – geležis.

Prieš tūkstančius metų, kuomet buvo gausiai naudojamasi liaudies medicinos žiniomis, žmonės įvairių augalų lapus naudodavo gydomųjų tepalų ir  antpilų gamybai.  Taip buvo gaunamos puikios gydomosios priemonės žaizdų gydymui, virškinimo problemoms spręsti, opoms gydyti, kraujo atstatymui anemijos atveju, kraujuojant dantenoms, blogam burnos ir kūno kvapui šalinti ir kitų ligų gydymui bei prevencijai.

Bėgant šimtmečiams, ilgi ir nuoseklūs chlorofilo tyrinėjimų metai davė puikių rezultatų: buvo nustatyta, kad chlorofilas stimuliuoja širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, virškinimo sutrikimų, žarnyno, inkstų ir kitų svarbių organų bei sistemų veiklas.

Daugiausiai chlorofilo yra dumbliuose (Spirulina ir Chlorela), žalialapėse daržovėse, miežių želmenyse, kviečių želmenyse, mėlynojoje liucernoje ir eglių spygliuose.

Chlorofilo savybės ir nauda

Chlorofilo energizuojančios ir imuninės sistemos stiprinimo savybės buvo įrodytos dviejų žymių mokslininkų – Ričardo Vilstaterio (1915 m.) ir Hanso Fišerio (1930 m.), kurie gavo Nobelio premijas už cheminę chlorofilo ir hemoglobino formulę. Šie mokslininkai pirmieji nustatė, kad chlorofilas savo savybėmis yra panašus į kraują  žmogaus organizme.

Todėl ne veltui chlorofilas yra vadinamas žaliuoju krauju. Tolimesnių mokslinių tyrinėjimų darbuose buvo įrodyta, kad dantų pastos su chlorofilu gerina burnos ertmės būklę bei higieną, naikina bakterijas, sukeliančias dantų kariesą ir gerina burnos kvapą.

Svarbiausios chlorofilo savybės yra sekančios:

  • Gerina dantenų būklę;
  • Gerina virškinamojo trakto veiklą bei žarnyno darbą;
  • Padeda sureguliuoti rūgščių balansą skrandyje;
  • Normalizuoja kraujo spaudimą;
  • Pasižymi antiseptinėmis, antibakterinėmis bei antimikrobinėmis savybėmis;
  • Skatina ląstelių regeneraciją;
  • Pasižymi antioksidacinėmis savybėmis;
  • Sumažina inkstų akmenų susidarymo galimybę;
  • Skatina kvėpavimo takų veiklą;
  • Subalansuoja cholesterolio kiekį kraujyje;
  • Gerina miego kokybę.

Chlorofilo sudėtyje yra kalcio ir kalio, geležies, natrio, cinko, magnio, mangano, vario, nikelio, beta karoteno bei kitų mineralinių medžiagų, svarbių žmogaus organizmui.

Chlorofilo įsigyti galima įvairiomis formomis – tiek skystame pavidale, tiek kapsulėse. Taipogi galima įsigyti ir kremų su chlorofilu.

Pats geriausias būdas organizmui tiesiogiai gauti chlorofilo – valgyti kuo daugiau daržovių ir gerti šviežias želmenų sultis. Žmogaus organizme chlorofilas yra labai lengvai įsisavinamas, todėl rekomenduojamas, kai ilgą laiką dirbama uždarose patalpose, dažnai sergama infekcinėmis ir peršalimo ligomis, po spindulinio gydymo ar chemoterapijos seansų, dirbant sudėtingomis padidinto užterštumo sąlygomis (pvz. radiacijos zonose).

Chlorofilą galima naudoti žaizdų ir opų dezinfekcijai bei plovimui, gerklės ir nosies skalavimui, kompresams.

Kur daugiausiai randama chlorofilo?

Bene daugiausiai chlorofilo galima rasti dumbliuose – Spirulinoje ar Chlorelloje. Jei vartosite produktus iš dumblių, organizmą aprūpinsite baltymais, vitaminais, aminorūgštimis bei mineralinėmis medžiagomis. Yra žinoma, kad vartojant dumblius, organizmas detoksikuojasi, ir valosi nuo kitų teršalų. Ypač rekomenduojami ekologiški ir natūralūs produktai iš dumblių, nes juose randamas didesnis chlorofilo kiekis. Tai savo ruožtu stiprina imuninę sistemą, mažina alergines reakcijas bei greitina medžiagų apyvartą.

Jeigu kasdieninėje mityboje vartosite žaliaspalves daržoves, pastebėsite, kad gerėja virškinimas, mažėja skausmai, gerėja susikaupimas bei koncentracija. Labiausiai rekomenduojamos daržovės yra šios: brokoliai, salierai, špinatai, agurkai ir lapinės salotos. Vis labiau populiarėjant žaliesiems kokteiliams, didėja sveiko ir natūralaus maisto šalininkų būrys.

Žaliosios daržovės yra nekaloringos, skatina šlapimo išsiskyrimą ir tai yra puikus antioksidantų šaltinis. Daržovėse gausu vitamino C, beta karotino, kalio ir kitų naudingųjų medžiagų.

Ilgesnį laiką išbandę gerti žaliuosius kokteilius, valgyti žaliąsias daržoves ir salotas, įsitikinsite jų nauda sveikatai ir gyvenimo būdui.

Miežių ir kviečių želmenys pasižymi B, C, E, K  grupės vitaminų gausa, aminorūgštimis, enzimais, karotinoidais, folio ir patoteno rūgštimis, priešuždegiminėmis savybėmis. Želmenyse yra 70% chlorofilo. Šie produktai – sveikatos šaltinis ir vitaminų bomba. Manoma, kad vos 50 g kviečių želmenų sulčių prilygsta beveik 900 g daržovių. Pradėti vartoti želmenų sultis reikia nuo vieno šaukštelio, kad pripratinti organizmą.

Kaip geras imuniteto stiprintojas yra įvardijami eglių spygliai, pasižymintys antialerginėmis, antibakterinėmis bei antiuždegiminėmis savybėmis. Chlorofilo dėka šviežiuose eglių spygliuose randama svarbių žmogaus organizmui vitaminų, tokių kaip vitaminai C, K, P, E, PP, B1, B2, B3, B6, antihistamininės medžiagos, fitohormonai bei eteriniai aliejai. Eglių spyglių ekstraktų paskirtis labai plati – nuo priemonių odai ir plaukams gerinti iki vitamininių gėrimų.

Dar vienas augalas, kurio sudėtyje yra chloroflilo – tai mėlynžiedė liucerna. Nuo seno yra žinoma, kad šis augalas buvo labai populiarus Senovės Kinijos medicinoje, tradicinėje indų ajurvedinėje medicinoje bei indėnų liaudies medicinoje. Šis unikalus ir ypatingomis savybėmis pasižymintis augalas padeda gerinti kepenų, skrandžio ir žarnyno veiklą, reguliuoja cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje, teigiamai įtakoja miego kokybę bei mažina nuovargį. Mėlynžiedė liucerna pasižymi kraujo krešėjimo skatinimu bei šio proceso normalizavimu.

Neverta pamiršti, kad nusprendus vartoti chlorofilą maisto papildų ar žolelių pavidalu, visuomet pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, produktus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Prisiminkite, kad maisto papildas nėra maisto pakaitalas.

Parašykite komentarą