Cinkas – nauda organizmui

cinkas

Cinkas (lot. Zincum) –  itin svarbus žmogaus organizmui mikroelementas, skatinantis ląstelių augimą ir dauginimąsi bei dalyvaujantis net 200 fermentų apykaitoje. Tad be jo organizme nevyktų daugelis gyvybiškai svarbių procesų.

Iki XVIII a. cinkas buvo naudojamas kaip metalo lydinys žalvario gamyboje – papuošalams bei monetoms gaminti. Nuo seno žmonės cinką kaip metalų sudedamąją dalį naudojo ir kitų metalų gamyboje (bronzos ir kt.). Ir tik 1746 m. buvo sukurta cinko gavimo technologija – vokiečių mokslininkas A.Margrafas ištyrė, kokiomis sąlygomis cinkas redukuojasi iš jo oksido.

Cinko nauda bei poveikis organizmui

Cinkas žinomas daugiau kaip 5 000 metų – senovės egiptiečiai jį plačiai naudojo kaip itin efektyvią priemonę žaizdoms gydyti. Daug vėliau buvo pastebėta, kad vartojant ir produktus, kurių sudėtyje yra cinko, greičiau gyja žaizdos bei atsistato organizmas po persirgtų ligų.

Cinkas svarbus ne tik žmogaus organizmui, bet ir augmenijai. Tačiau nereikia pamiršti, kad cinkas bei jo junginiai yra pavojingi – cinkuotame inde negalima laikyti rūgščių maisto produktų bei gėrimų. Apsinuodijus gali pykinti ar skaudėti pilvą.

Cinkas kaupiasi žmogaus centrinėje nervų sistemoje, kraujyje, kepenyse bei dantyse. Cinko trūkumas gali tapti tokių ligų kaip epilepsija, šizofrenija, alergija, diabetas, odos ir akių ligos priežastimi. Trūkstant cinko organizme, gali sutrikti virškinimo sistema ir atsirasti pakitimų burnos gleivinėje.

Apie cinką svarbu žinoti:

  • Dalyvauja organizmo fermentų aktyvavime;
  • Dalyvauja nukleorūgščių (DNR ir RNR) bei baltymų sintezėje;
  • Dalyvauja hormonų, ypač lytinių, apykaitoje;
  • Gerina regėjimą;
  • Veikia audinių ir skeleto kolagenus;
  • Cinko tepalas gydo sunkiai gyjančias žaizdas bei nudegimus, skatina jų gijimą;
  • Padeda sergant virusinėmis infekcijomis;
  • Antitoksiškai veikia ląsteles;
  • Gydomos odos ligos;
  • Gerina virškinamojo trakto veiklą;
  • Gerina plaukų būklę, skatina jų augimą;

Cinkas yra netoksiškas, jis nekaupiamas audiniuose, o atsiradus jo pertekliui, lengvai pasišalina iš organizmo, nesukeldamas pašalinio poveikio.

Medicininiuose straipsniuose dažnai minima, kad vitamino C ir cinko naudojimas kartu labai efektyvus, sergant peršalimo ligomis bei norint sustiprinti imuninę sistemą.

Yra žinoma, kad cinkas, vartojamas su geležimi, kalciu ir magniu kartu, yra blogiau įsisavinamas: vienas mineralas kitą gali išstumti iš organizmo, jei vartojama kartu ilgą laiką.

Cinkas laikomas atsakingu  už regėjimo, uoslės bei skonio funkcijas. Cinkas padeda iš vitamino A pagaminti pigmentą melaniną, kuris apsaugo akis. Šio mikroelemento vaidmuo, užtikrinant skonio ir uoslės funkcijas irgi labai svarbus. Jo trūkstant organizme pastebėta, kad uoslės ir skonio pojūčiai sumenksta arba atsiranda didelis noras valgyti saldžius arba sūrius produktus.

Produktai, turtingi cinku: daiginti kviečiai ir jų gemalai, obuoliai, apelsinai, citrinos, greipfrutai, mineralinis vanduo, žalios daržovės, medus, spanguolės, juodieji serbentai, datulės, jūros žuvis, jautiena, pienas, valyti ryžiai, cukriniai ir paprasti burokai, pomidorai, bulvės, ridikėliai, duona, mielės, česnakas, kiaušiniai ir kiti. Suprantama, cinko kiekis produktuose yra skirtingas. Cinkas, natūraliai esantis produktuose,  pasisavinamas geriau.

Cinko nauda vaikų organizmui

Pirmuosius 3 nėštumo mėnesius placentos vystymąsis reikalauja žymiai didesnių mineralinių medžiagų atsargų iš mamos organizmo. Cinkas – gyvybiškai svarbus mikroelementas vaisiaus bendram organizmo vystymuisi, turintis įtakos kaulų struktūros formavimuisi.

Jei vaikams prastėja apetitas, plaukų būklė bei lėtėja augimas, reiškia, kad organizme gali trūkti cinko. Jeigu vaikui atsiranda noras laižyti metalinius daiktus, neabejotinai pasitikrinkite cinko koncentraciją organizme, kreipęsi į savo šeimos gydytoją.

Cinko būtinumas moters organizmui

Įvairiais moksliniais tyrimais nustatyta, kad kontraceptinių tablečių vartojimas mažina cinko koncentraciją organizme. Tad sveikatos specialistai rekomentuoja vartoti maisto papildus su cinku.

Dažnai moterims, sutrikus skydliaukės veiklai, skiriami papildomi cinko preparatai, nes cinkas skatina ląstelių augimą ir vystymąsi. Cinko tepalas rekomenduojamas gydant aknę.

Cinkas pelnytai yra vadinamas grožio mikroelementu, nes nuo jo kiekio organizme priklauso nagų ir plaukų būklė. Cinkas svarbus reguliuojant svorį, nes yra aktyvus gliukozės apykaitos dalyvis.

Cinkas palaiko prostatos ir vyriškų hormonų veiklą, nes prostatos audiniams reikia kelis kartus daugiau cinko nei kitoms organizmo ląstelėms.

Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms dėl sutrikusios kraujotakos atsiveria sunkiai gyjančios žaizdos, ypač galūnėse. Cinko stygius gali įtakoti ilgesnį žaizdų gijimą. Jis svarbus ir ligoniams, kurie dėl ilgo gulėjimo turi pragulas ar opas.

Cinkas rekomenduojamas dirbantiems intensyvų fizinį darbą arba sportuojantiems, nes padeda atstatyti jėgas, suteikdamas energijos bei pagerindamas medžiagų apykaitą.

Rekomenduojama cinko paros norma

  • Vaikams – 2 – 7 mg;
  • Paaugliams – 12 – 15 mg;
  • Moterims – 12 mg;
  • Vyrams – 15 mg;
  • Nėščiosioms ir žindančioms moterims – 15 mg

Nepilnavertė ir nesubalansuota mityba skatina įvairius virškinimo sutrikimus bei lėtinių ligų atsiradimą. Visavertis maistas, nepersivalgymas ir sveikas gyvenimo būdas pagerina savijautą bei fizinę sveikatą, o maisto papildai  aprūpina organizmą reikiamomis bei trūkstamomis medžiagomis.

Parašykite komentarą